YÜZEY İŞLEMLERİ

YÜZEY İŞLEMLERİ

 

Alüminyum hafif, güçlü ve korozyona dayanıklılığı ile bilinen dünyanın en bol bulunan metallerinden biridir. Yüzey işlemi görmemiş alüminyum profilleri çoğu uygulama için yeterli olsa da alüminyumun yüzeyinin işlem görmesi için pek çok geçerli neden vardır.  Bunların arasında renklendirme, korozyona dayanıklılığın ve metalin sertliğinin arttırılması, yıpranmayı önleme ve ek yansıma gücü sayılabilir.

ATİK, günümüzde tercih edilen eloksal ve elektrostatik toz boyama gibi yüzey işlemlerini başarı ile uygulamaktadır. 

 

ELOKSAL KAPLAMA

 

Eloksal kaplama ile elektrostatik toz boyama uygulamaları, prosesler açısından farklı olsalar da, her biri alüminyum ekstrüzyonlarda kullanılan yüksek kaliteli finişlerdir.

Ekstrüzyon işleminden geçmiş bir profilinin oksitlenmesi tabi bir süreçtir. Eloksal kaplamayla oksitlenme hızlandırılarak tabi oksit katmanının kalınlaşması sağlanır. Bu işlem alüminyumun metalik görüntüsünü korur. Dekoratif amaçlı tercih edilen bir malzeme olduğundan sıklıkla uygulanan bir prosestir. Korozyona karşı uzun süreli koruma sunan eloksalli profillerde finişler yumuşak ve saten gibidir. Bunun sonucunda minimum bakımla nerdeyse sınırsız kullanım ömrü elde edilir.

İç mekan alüminyum ekstrüzyon uygulamalarında üst tabaka 5 ile 15 mikron, dış mekan uygulamalarındaysa 15 ile 25 mikron arasındadır.

 

ELEKTROSTATİK TOZ BOYAMA

 

Elektrostatik toz boyama alüminyum profillerde en çok kullanılan yüzey işlemlerinden biridir. Hem iç hem de dış mekân kullanımı için uygundur.

Alüminyum profile dekoratif olduğu kadar koruma amaçlı uygulanan bu finiş, ağırlıklı olarak ince elenmiş reçine ve pigment karışımı içeren tozun elektrostatik olarak yüklenmesi, profile püskürtülmesi ve kürleme fırınında pürüzsüz bir kaplama haline eritilmesiyle elde edilir.

Elektrostatik toz boyamanın özellikleri arasında her hava şartına uygun olması, iyi yapışma ve işlenme özelliği, UV ışınlarına ve korozyona karşı mükemmel dayanıklılık, yüksek renk tekrarlanabilirliği sayılabilir.

Söz konusu yüzey işlemleri olunca eloksal ve boya kalitesi ATİK’tedir.

QUALANOD ve QUALICOAT sertifikalarının alımına hak kazanılmasıyla da ayrıca kanıtlanmıştır.